Kosztorys wykonania dachu

Dach stanowi prawdziwe wyzwanie jeśli chodzi o budowę domu. Przede wszystkie ciężko jest naleźć dobrą ekipę, która nam ten dach zrobi. Jeśli już jednak taką znaleźliśmy to należy się cieszyć. Ale pamiętajmy także o zrobieniu kosztorysu wykonania dachu, bo może on znacząco wpłynąć na dalsze prace budowlane. W sieci znaleźć możemy programy do robienia kosztorysu dachu jednak nie są one do końca aktualizowane, gdyż ceny materiałów różnią się w zależności od miejsca zakupu czy rejonu polski, w którym znajdować będzie się dom.

Żeby wykonać kosztorys wykonania dachu najlepiej udać się do firmy handlującej pokryciami dachowymi, która zna wszystkie ceny oraz materiały potrzebne do wykonania dachu. Co należy zabrać na takie spotkanie? Przede wszystkim trzeba przynieść rzut dachu, a najlepiej cały projekt domu, w którym kosztorysant znajdzie wszystkie potrzebne wymiary oraz informacje. Pamiętajmy, że w projekcie domu znajdziemy wszystkie cechy, jakimi powinien wyróżniać się dach – kolor, nachylenie, ilość i jakość pokrycia. Kosztorysant na podstawie wymiarów i opisu projektu wykona nam wycenę dachu według informacji zawartych w projekcie.

Nie wpadajmy w panikę jeśli kosztorys przewyższy zaplanowany budżet. Z taką wiedzą możemy udać się do projektanta, który zmieni nam projekt. Oczywiście nie bryłę domu i ułożenie połaci dachowych, ale w zależności od tego jak bardzo chcemy obniżyć koszt może tylko zmienić rodzaj pokrycia dachowego (papa  czy blacha jest dużo tańsza niż dachówka ceramiczna, a strzecha można zastąpić dachówką). Taka zmiana projektu dachu nie jest kosztowana, a może znacznie obniżyć koszt wykonania dachu. Jeśli chcemy zmienić wygląd dachu to projektant także nam w tym pomoże – jeśli zrezygnujemy z okien lukarnowych zastępując je połaciowymi to od razu uda nam się zaoszczędzić całkiem spore kwoty.

Jeśli budujemy dom to warto dzwonić, pytać negocjować, żeby uzyskać najlepsze ceny robocizny i materiałów. Czasami warto wydać kilkadziesiąt złotych na zrobienie kosztorysu, by móc zaoszczędzić kilka tysięcy.